MSB: Türk Silahlı Kuvvetleri Her Duruma Hazır

MSB: Türk Silahlı Kuvvetleri Her Duruma Hazır
Yayınlama: 27.06.2024
A+
A-

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından düzenlenen haftalık basın bilgilendirme toplantısında, ordunun her türlü senaryoya hazırlıklı olduğu vurgulandı. Bakanlık kaynakları, “Üçüncü dünya savaşı gibi karanlık bir tabloyu başta ülkemiz olmak üzere kimse istemez, ama ordumuzun da her türlü senaryoya hazır olduğunu belirtmek gerekir” şeklinde açıklamada bulundu.

Irak’ın Kuzeyindeki Durum

Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak’ın kuzeyinde bazı meskûn mahallerde kontrol noktaları oluşturduğuna dair sosyal medyada yayılan görüntülerle ilgili de açıklama yapıldı. Bakanlık yetkilileri, “TSK’nın sivillerin yaşadığı meskûn mahallere girmesi ve buralarda kontrol noktaları oluşturması söz konusu değildir. Bu bölgelerdeki kontrol noktaları, Iraklı yerel makamlar tarafından oluşturulmakta ve Irak tarafı ile iyi bir koordinasyon yürütülmektedir” dedi.

Ortak Harekat Merkezi

Irak ile oluşturulacak Ortak Harekat Merkezi’ne ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirten MSB yetkilileri, “Teknik çalışmalar devam ediyor. Bir harekat merkezi kurulacak. Detayların belirlenmesine yönelik teknik çalışmalar ve görüşmeler olumlu şekilde devam ediyor” bilgisini paylaştı.

FETÖ ile Mücadele

Son günlerde yapılan FETÖ operasyonlarında bazı muvazzaf askerlerin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak, bakanlık yetkilileri, FETÖ ile mücadelenin hassasiyetle devam ettiğini belirtti. Yetkililer, “Yeni bilgi ve belgeler ışığında bu mücadele sürüyor. TSK, FETÖ ile mücadelede en hassas olan kurumlardan biri. Bu nedenle yeni bilgi ve belgeler çıktığı müddetçe mücadelemiz de devam edecektir” şeklinde konuştu.

Üçüncü Dünya Savaşı İhtimali

MSB yetkilileri, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın üçüncü dünya savaşı ihtimaline dair açıklamalarına yönelik soruları da yanıtladı. Yetkililer, “Birinci ve ikinci dünya savaşlarında olduğu gibi topyekûn bir risk var mı derseniz tabii ki bir ihtimal. Biz MSB olarak savunma ve güvenliğimize yönelik değerlendirmelerimizi yapıyor ve güncellenmesi gereken bütün planlarımızı yeni değerlendirmeler ışığında yapıyoruz. En hazırlıklı ülkelerden biri olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. TSK, zaten dinamik bir ordu. Birçok coğrafyada sürekli faaliyetler icra eden, kendi planlarını ve lojistiğini test etmiş, onaylatmış bir ordu. Dünyanın birçok noktasında barışı destekleme faaliyetleri de yapıyor” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalarla, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her türlü senaryoya karşı hazırlıklı olduğunu ve ulusal güvenlik konusunda kararlılıkla çalıştığını bir kez daha vurguladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.