Kredi kartlarına düzenleme sinyali! İşte masada bulunan seçenekler

Kredi kartlarına düzenleme sinyali! İşte masada bulunan seçenekler
Yayınlama: 15.02.2024
A+
A-

Yüksek enflasyon nedeniyle pek çok gıda ve hizmet ürünü pahalanırken vatandaş, kredi kartlarına yönelerek çıkış yolu aramaya başladı. Kartların aşırı kullanımı, bir düzenleme yapılacağı iddialarını ortaya çıkardı. Merkez Bankası’ndan henüz resmi bir açıklama gelmezken kartlarda limit azaltımı, taksit azaltma ve asgari ödemenin artırılması gibi seçeneklerin gündeme gelebileceği konuşuluyor.

Hayat pahalılığı, nakite ulaşmakta sıkıntı çeken vatandaşları bir süredir kredi kartı kullanımına yönlendirdi. Kart borçlarının yaklaşık 2 trilyon liraya ulaşmasıyla bir düzenlemeye gidilmesi ihtimali ortaya çıktı.

DÜZENLEME OLMALI AMA EKONOMİ DE HESABA KATILMALI

Merkez Bankası‘nın politika faizine paralel olarak yükselen kart faizlerine karşın kullanımda bir azalma olmaması dikkat çekerken süreçle ilgili birkaç tedbirin uygulamaya alınacağı kulislerde konuşuluyor. Henüz resmi bir açıklamanın yapılmadığı konuyla ilgili yapılacak düzenlemelerin faiz artışı, limitte azaltma ve nakit çekime sınırlandırma getirilmesi olarak öne çıktığı görülüyor.

Uzmanlar, kartlarla ilgili düzenlemenin gerekli olduğunu ancak uygulama sırasında ekonominin de hesaba katılmasının zorunluluğunu belirtiyor. Kartlarla ilgili pek çok düzenleme seçeneği bulunurken hepsinin tek seferde yürürlüğe konması yerine birkaçının öne alınabileceğine işaret ediliyor.

FAİZ ARTIŞI

Vatandaşın kart borçlanmalarında faiz ödemekten kurtulması, son ödeme tarihini geçirmemesi ve borcun yalnız asgarisini ödememekle mümkün oluyor. Son dönemde kart kullanımı artarken borcun son ödeme tarihine bırakılması ve yalnızca asgari ödeme tutarının yatırılması durumu söz konusu. Kartlara yapılacak faiz artışıyla kullanıcıların bu eğiliminden uzak tutulması amaçlanabilir.

LİMİT AZALTMA

Kart harcamaları enflasyona bağlı olarak artan maaşlar, kullanıcıların limitinde de artışa neden oldu. Ancak bu durum kontrolsüz harcamaların da önünü açtı. Kartlara yapılacak düzenlemede limitlerin azaltılması da seçenekler arasında bulunuyor.

ASGARİ ÖDEMENİN YÜKSELTİLMESİ

Pek çok kredi kartı kullanıcısı, borcun tamamını ödemek yerine asgari ödeme tutarını takip etmeyi tercih ederken bu durum, faiz ödemelerine ve bitmeyen borçların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunun önüne geçilmesi için asgari ödeme tutarında artışa gidilmesi kredi kartlarıyla ilgili düzenleme içinde yer alabilir.

NAKİT ÇEKİMİN SINIRLANDIRILMASI

Çoğu kart kullanıcısı, ödeme sıkışıklığı yaşadığında kredi kartından nakit çekmeye başvururken borcu ödemediği her gün faiz ödemekle karşı karşıya kalıyor. Nakit çekime getirilecek sınırlandırmanın da kartlarla ilgili bir düzenleme sırasında gündeme gelmesi bekleniyor.

TAKSİTİN AZALTILMASI YA DA KALDIRILMASI

Özellikle internet alışverişlerinde çok sık tercih edilen taksitli kullanım, kartların borçlarını artırabiliyor. Özellikle elektronik eşyalarda çok sık tercih edilen taksitli alışverişlere sınırlama ya da bazı ürünlerde taksitin tamamen kaldırılması da kartlarla ilgili yapılacak düzenleme seçenekleri arasında yer alıyor.

Kaynak: haberler.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.