Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun ateşi düşmeye başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun ateşi düşmeye başladı
Yayınlama: 11.12.2023
A+
A-

DSİ’nin toplu açılış törenine Beştepe’den katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son ekonomik verileri değerlendirdi. Enflasyonun ateşinin düşmeye başladığını söyleyen Erdoğan, “Önümüzdeki aylardan itibaren çok daha iyi oranlarla karşılaşacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde, DSİ tarafından tamamlanan 369 tesisin toplu açılış törenine katıldı.

Bu sabah açıklanan işsizlik rakamlarını hatırlatan Erdoğan, “İşsizlik oranı yarım puan azalışla yüzde 8,5’a düştü. İstihdam ise 31 milyon 835 bin kişiye ulaştı.”  dedi.

Cumhurbaşkanı işsizlik oranında 2012’den bu yana en düşük seviyenin yakalandığını söyledi. Büyüme ve ihracat rakamlarının da iyi olduğunu kaydeden Erdoğan, enflasyon için “Ateşi düşmeye başladı.” ifadesini kullandı. Erdoğan, “Önümüzdeki aylardan itibaren çok daha iyi oranlarla karşılaşacağız.” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Biz meydanlarda verdiği sözleri unutanlardan değiliz. Biz seçim dönemi esip gürleyip sonra sesi soluğu çıkmayanlardan değiliz. Biz Türkiye’nin 81 ili ve 922 ilçesinin tamamında ayak izi olan bir iktidarız. 

Ülkemizin neresine giderseniz gidin hükümetimizin bir eserini, mührünü mutlaka görürsünüz. Mevcutla hiçbir zaman yetinmiyor, hizmet halkamızı büyütüyoruz.Bu eserlerin imzasında emeği geçenlere ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Dünyada en fazla olan kaynak sudur. Fakat bu suyun yüzde 97,5’luk kısmı deniz ve okyanuslardaki tarıma ve tüketime uygun olmayan sudan oluşuyor. Göllerde ve derelerde bulunan su miktarı denizde damla gibidir. Su meselesini en stratejik kaynaklardan biri yapan faktör budur. 

Dünyanın pek çok yerinde su sınırsız bir kaynak olarak görülüyor. Bu tamamen yanlış bir algıdır. Su kaynakları sınırsız değildir. Su giderek azalan bir kaynaktır. Kirliliğin etkisiyle temiz su kaynakları hızla azalıyor. İklim değişikliğine bağlı olarak afetlerin sıklığı ve şiddeti artmaktadır. 2053 yılı itibarıyla net sıfır emisyon hedefine ulaşana kadar çabalarımızı sürdüreceğiz.

Türkiye’nin boşa harcanacak bir damla dahi suyu yoktur. Su kaynaklarımızı kirletmek ihanete eş değer bir gaflettir. Kaynaklarımızı doğru yönetip suyu idareli kullanmalıyız. Bunda gelecek nesillerin de hakkı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Herkes bilmelidir ki başka ülkelere hak olan Türkiye’ye lüks değildir. Yer altı ve yer üstü zenginliklerimizi mutlaka ekonomiye kazandırmamız lazım. Madenimiz varsa çıkaracağız, petrolümüz, doğalgazımız varsa keşfedeceğiz. Rüzgar ve güneş enerjisinden istifade edeceğiz. Tam bağımsız Türkiye hayalimize gölge düşürmeyeceğiz. 

İşsizlik oranı yarım puan azalışla yüzde 8,5’a düştü. İstihdam ise 31 milyon 835 bin kişiye ulaştı. İşsizlik oranında kasım 2012’den bu yana en düşük seviyeyi yakalamış olduk. Büyüme ve ihracatta çok iyi bir yerdeyiz. Enflasyonun ateşi düşmeye başladı. Aldığımız tedbirlerin pozitif etkileri piyasada daha fazla hissediliyor. Önümüzdeki aylardan itibaren çok daha iyi oranlarla karşılaşacağız.” 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.