Bergama’daki çöp tesisi için Bakanlık onayı!

Bergama’daki çöp tesisi için Bakanlık onayı!
Yayınlama: 13.02.2024
A+
A-

Harmandalı’daki çöp tesisinin yükünü azaltması için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Bergama’da yapılması planlanan çöp tesisi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı onay verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Harmandalı Çöplüğü’nün yükünü azaltmak amacıyla projelendirdiği Bergama Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

İkinci kez başlatılan ÇED sürecinde proje tanıtım dosyasını inceleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği nihai kararını verdiğini duyurdu. Proje tanıtım dosyasının son hali Bakanlık tarafından ilan edildi. 10 gün içinde proje ile ilgili itirazda bulunabilecek.İLK ÇED ZEYTİNLİĞE TAKILMIŞTI

İlk olarak geçtiğimiz yılın Mart ayında ÇED süreci başlatılmış ancak proje alanının konumundan dolayı ilk ÇED sürecinin iptal edildiği ortaya çıkmıştı. İlk proje ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün olumsuz görüş vermişti. Yeni başlatılan ÇED süreci ile ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden istenen ikinci yazıda ise kurumun görüşü değiştirdiği görülmüştü.

Yeni görüş yazısında “ÇED sınırları içerisinde yapılması planlanan ilave yatırımlar kapsamında kimyevi atık, toz ve duman oluşmayacağı, ayrıca söz konusu ilave tesisler için yeni bir bina yapılmayacağı, tesis içerisinde bulunan mevcut binanın kullanılacak olması gerekçelendirilmiştir. Bu bağlamda söz konusu Tesis ile ilgili olarak görüşümüz güncellenmiş olup Bacalı tesis olmaması, yeni bina yapılmaması ve projenin ÇED Onama sahası içinde kalması koşulları ile herhangi bir sakınca bulunmadığı” ifadeleri yer almıştı.

KUZEY BÖLGESİNİN ÇÖPLERİ TOPLANACAK

Kaşıkçı Mahallesi’nde 279 bin 362,78 metrekarelik taşınmaz üzerinde hayata geçirilmesi beklenen tesis ile Bergama, Dikili, Kınık, Aliağa ilçelerinden toplanan karışık belediye atıklarının tesise getirilmesi ve mevcut Tesislere ilave olarak ATY Hazırlama Tesisi ve 2’nci Sınıf Düzenli Depolama Tesisi’nin kurulması planlandığı belirtildi.

DOĞTAŞ VE KELEBEK MOBİLYA’NIN SAHİPLERİ…

Harmandalı’nda çöpten elektrik üretimi işi yapan Novtek’in iştiraki olan Doğu Star Elektrik Üretim A.Ş Doğanlar Yatırım Holding bünyesinde bulunuyor. Çanakkale merkezli Doğtaş Mobilya’nın da sahibi olan Doğanlar Holding’in enerji yatırımları konusunda birçok şirketi bulunuyor. Doğtaş ile birlikte Kelebek Mobilya’nın da yüzde 70’ine sahip olan şirketi Davut Doğan, Adnan Doğan gibi isimler yönetiyor.

Projenin yer seçimi kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.

Kaynak: egedesonsoz.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.