Ankara’da Erdoğan-Reisi zirvesi

Ankara’da Erdoğan-Reisi zirvesi
Yayınlama: 24.01.2024
A+
A-

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek üzere Ankara’ya geldi. Reisi, Beştepe’de resmi törenle karşılandı. Baş başa bir görüşme gerçekleştiren iki lider daha sonra Türkiye – İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 8’inci Toplantısı’na başkanlık etti. Görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Gazze’deki son gelişmeler ve bölgesel konular ele alındı. Türkiye ile İran arasında 10 anlaşma imzalandı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek ve Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 8. Toplantısı’na katılmak üzere Ankara’ya geldi.

Reisi ve beraberindeki heyeti Ankara’ya getiren uçak, saat 13.54’te Esenboğa Havalimanı’na indi.

Reisi’yi, Esenboğa Havalimanı’nda, Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eşbaşkanı ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ankara Vali Yardımcısı Metin Selçuk, İran Petrol Bakanı Cevad Ovci, İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Hasan Habibullahzade ve diğer yetkililer karşıladı.

BEŞTEPE’DE BAŞ BAŞA GÖRÜŞME

İran Cumhurbaşkanı Reisi için Beştepe’de resmi tören yapıldı. İki lider daha sonra baş başa görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan ile Reisi arasındaki resmi görüşmelerde, 

TÜRKİYE-İRAN YÜKSEK DÜZEYLİ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ TOPLANTISI

Erdoğan ve Reisi daha sonra Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 8’inci Toplantısı’na başkanlık etti.

İki liderin görüşmelerinde ikili ilişkilerin yanı sıra Gazze’deki son gelişmeler, Irak, Suriye, Kafkasya, Afganistan ve Ukrayna’daki savaş gibi bölgesel konuların ele alındı.

“İRAN’LA 10 YENİ ANLAŞMAYA İMZA ATTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Reisi anlaşmaların imza töreni sonrası ortak açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldık. Terörle mücadelemizde komşumuz İran’ın desteğinin önemini bir kere daha vurguladık.

Ülkelerimizin ve bölgemizin güvenliğini hedef alan PKK/PYD/YPG ve PJAK’a karşı işbirliğimizin daha da güçlendirilmesinin önemine değindik.

Kirman’da 3 Ocak’ta meydana gelen menfur terör saldırısını lanetliyorum. Türkiye’nin terörle mücadelede İran’ın yanında olduğunu ifade etmek istiyorum.

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARI

Bölgemizin güvenliğini ve istikrarını daha fazla tehdit edecek adımlardan sakınılmasının önemi üzerinde mutabık kaldık.

(Reisi ile) İsrail’in Gazze’ye insanlık dışı saldırılarının son bulması, adil ve kalıcı barışın tesisine yönelik ivedi adımlar atılması ihtiyacını ele aldık.

Filistin meselesi hem Türkiye’nin hem İran’ın odağında yer alıyor. Toplam 30 bin tondan fazla yardım malzemesini El Ariş’e gönderdik.

Türkiye ile İran arasında enerji, turizm, ticaret, iletişim alanında 10 yeni anlaşmaya imza attık.”

“TERÖR BATI DESTEĞİYLE GERÇEKLEŞİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından İran Cumhurbaşkanı Reisi açıklamalarda bulundu.

Reisi’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Ticaret hacmimizi 30 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Enerji alanında da ilişkilerimizi geliştirme kararı aldık.

Terör Batı desteğiyle gerçekleşiyor. Terörle mücadelede kararlıyız, bu konuda tereddüt yok. Türkiye’nin güvenliği bizim güvenliğimizdir.

Biz uzun yıllar Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olduk ve bundan sonra da bu ilişkileri daha üst seviyelere taşımayı istiyoruz.

İslam dünyasının birinci meselesi Filistin meselesidir. İnsan haklarını savunuyoruz diyenler işlevlerini kaybetti. Filistin davasını destekleme konusunda mutabıkız.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.