Kurtarılan İsrailli esirler konuştu: Rehineler ancak anlaşmayla kurtarılabilir

Kurtarılan İsrailli esirler konuştu: Rehineler ancak anlaşmayla kurtarılabilir
Yayınlama: 18.02.2024
A+
A-

İsrail ordusunun yerinden ettiği Filistinlilerin sığındığı Refah’a saldırısıyla kurtardığını duyurduğu 2 esir, İsrail’in esirleri saldırılarla değil, Hamas ile esir takası anlaşmasıyla kurtarabileceğini belirtti.

Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, İsrail’in saldırılarından kaçanların sığındığı Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrine saldırısı sırasında kurtardığını duyurduğu 2 esir ve aileleri ortak açıklama yaptı.

Louis Hurr (70) ve Fernando Marman (60) isimli iki esir ve aileleri, Gazze’deki tüm esirlerin saldırılarla kurtarılamayacağını belirtilerek, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya Hamas ile esir takası görüşmeleri için bir an önce Mısır’ın başkenti Kahire’ye heyet göndermesi çağrısında bulundu.

Açıklamada, esirlerin tamamının ancak bir esir takası anlaşmasıyla geri getirilebileceği vurgulandı.

İsrail’in Kanal 13 televizyonu, İsrailli yetkililerden oluşan bir heyetin yeni bir esir takası mutabakatı için gelecek hafta Katar’a gideceğini duyurmuştu.

Mossad Başkanı, Şin-Bet (Şabak) Direktörü ve İsrail ordusunda kaçırılan ve kayıp kişiler dosyasının sorumlusu Nitzan Alon’un de yer aldığı bir heyet, 13 Şubat’ta Kahire’de ABD, Katar ve Mısır temsilcilerinin de katılımıyla düzenlenen toplantılara katılmıştı.

New York Times gazetesi Kahire’de yapılan ancak sonuç alınamayan dolaylı görüşmelerin daha alt düzeydeki yetkililer tarafından 3 gün daha devam ettirileceğini yazmıştı. Taraflar arasında uzlaşmaya varılamamıştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.