10 soruda Suudi Arabistan’daki Süper Kupa krizi

10 soruda Suudi Arabistan’daki Süper Kupa krizi
Yayınlama: 30.12.2023
A+
A-

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynanacak Süper Kupa mücadelesi ertelendi. Kulüpler Atatürk tişörtü ve pankart taleplerinin karşılanmaması nedeniyle sahaya çıkmama kararı alarak Türkiye’ye döndü. TFF, Galatasaray ve Fenerbahçe ortak açıklama yayınlarken, binlerce taraftar havaalanına akın etti. Peki süreçte neler yaşandı? İşte madde madde Suudi Arabistan’daki Süper Kupa krizi…

TFF KARARI NE ZAMAN DUYURDU?

TFF, ekim ayında yaptığı açıklamayla Trendyol Süper Lig’in son şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası’nı müzesine götüren Fenerbahçe’nin karşı karşıya geleceği Turkcell Süper Kupa maçının 30 Aralık’ta Suudi Arabistan’da oynanacağını duyurdu. Ardından tarihte güncelleme yapılarak 29 Aralık’a çekildi.

Bazı taraftar, kulüp ve yöneticilerin bu karara karşı çıkması üzerine TFF yaptığı açıklamada, “Kulüplerimize gelir getirmesi amacıyla Turkcell Süper Kupa’nın yurt dışında oynanması projesi ve yetkisi Türkiye Futbol Federasyonuna aittir.” ifadelerine yer verdi. 

SÜPER KUPA’NIN NEDEN SUUDİ ARABİSTAN’DA OYNANMASI İSTENDİ?

Cumhuriyetin 100. yılında Süper Kupa’nın Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynanması kararı ve müsabakanın gerçekleştirileceği tarih spor kamuoyunda tartışmalara sebep oldu. 

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçtiğimiz ay konuyla ilgili yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın son yıllardaki futbol yatırımlarına vurgu yaptı ve “Almanya, Abu Dabi ve Suudi Arabistan ile görüştük. Suudi Arabistan bizim için önemliydi çünkü dünyanın gözü Suudi Arabistan’da. 2034 yılında Dünya Kupası için başvurularını yaptılar. Biz de bu çalışmalarında kardeş ülkemizin yanındayız. Biz de Süper Kupa’nın dünyada birçok televizyon kanalında gösterilmesini sağlayarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlamalarını tüm dünyaya göstermiş olmayı hedefliyoruz. Hedefimiz dünya sıralamasında Süper Lig’in 6. sıraya yerleşmesi. Ligimiz çok çekişmeli ve önemli maçlara sahne oluyor. Bunu yurt dışında da sergilemek istiyoruz. Takımlarımızın dünya markası olmalarını, tüm dünyadan taraftarları olmasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla TFF olarak Süper Kupa kutlamalarını tüm dünyada yaparak Türkiye’yi tanıtmak istediklerini belirten Büyükekşi, “Dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde futbol son derece etkili, bu nedenle ülkelerin tanıtımı açısından da futbol büyük önem taşıyor. Suudi Arabistan ile Süper Kupa maçlarını 5 yıl boyunca dörtlü bir turnuva olarak düzenleme formatı için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu modeli, İtalyanlar ve İspanyollar da Kral Kupası maçlarıyla yapıyor.” şeklinde konuştu.

TAKIMLAR, HAKEMLER VE TARAFTARLAR RİYAD’A GİTTİ

Galatasaray, Fenerbahçe ve mücadelede görevli hakemler Suudi Arabistan’a giderek kampa girdi. 

İki takımın taraftarı da takımlarını desteklemek için Riyad’a gitti. 

Türkiye’den Norm Ender başta olmak üzere birçok ünlü isim de mücadeleye davet edildi. 

Norm Ender, İstiklal Marşı ve yeni marşı Parla’yı söylemek için görevlendirildi. 

KRİZ NE ZAMAN BAŞLADI?

Karşılaşmadan saatler önce Süper Kupa maçı krize dönüştü. 

Maça saatler kala Riyad’da oynanacak olan Süper Kupa’da, Suudi yönetiminin Galatasaray ile Fenerbahçe’ye Atatürk pankartı, tişörtü ve İstiklal Marşı’na izin verilmeyeceği öne sürüldü. 

TFF’den yapılan ilk açıklamada maçın oynanacağı vurgulanarak, “Süper Kupa Maçı Türk Bayrağımız huzurunda, 100. Yıl Kutlama Etkinlikleriyle, Şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır.” denildi. 

TAKIMLAR NEDEN SAHAYA ÇIKMADI?

Talepler karşılanmazsa takımlar sahaya çıkmama kararı aldı. Kriz sürerken TFF ve kulüp başkanları görüşme gerçekleştirdi.

Bu görüşme sonrası önce kulüplerin maça çıkacağı açıklandı. Ancak Atatürk tişörtleriyle ısınmaya çıkmak isteyen Fenerbahçe ve Galatasaray, kamp yaptığı otelden ayrılmadı.

FENERBAHÇE VE GALATASARAY NE TALEP ETTİ?

Galatasaray ve Fenerbahçe’nin talebinin Atatük tişörtüyle ısınmaya çıkmak. Atatürk pankartıyla ise seremoniye çıkmak olduğunu belirtildi. 

İki takımın Atatürk’ün sözlerinin yer aldığı ‘Yurtta sulh cihanda sulh’  yazılı pankartla çıkmak istedikleri öne sürüldü. 

İPTAL SONRASI KULÜPLER VE TFF NE DEDİ?

Galatasaray, Fenerbahçe ve TFF’den ortak açıklama yaptı.

Yapılan ortak açıklamada Süper Kupa’nın ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı. 

Ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kamuoyuna duyurulur

Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun 100. Yılını yurtdışında da kutlamak amacıyla, Türk Futbolunun marka değerine ve kulüplerimize katkı sağlayacak şekilde kulüplerimizle organize ettiğimiz,
29 Aralık 2023 Cuma günü saat 20.45’te oynanması planlanan 2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle Kulüplerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Ev sahibi ülkenin Futbol Federasyonu, ilgili kurum ve kuruluşlarına şu ana kadar Süper Kupa’nın organizasyonu için göstermiş oldukları çaba nedeniyle teşekkür ederiz.

Türkiye Futbol Federasyonu
Fenerbahçe Spor Kulübü
Galatasaray Spor Kulübü”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.