İsrail’in gönüllü göç planı

İsrail’in gönüllü göç planı
Yayınlama: 26.12.2023
A+
A-

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Gazzelilerin başka ülkelere gönüllü göç ettirilmesi için çalışıyor.

İsrail basınına göre Başbakan Benyamin Netanyahu, Gazze’deki Filistinlilerin gönüllü olarak başka ülkelere göç ettirilmesi için çalışıyor.

İsrail yönetimi, Filistinlilerin kendi topraklarını bırakıp başka ülkelere göç etmesinin “doğru insani çözüm” olduğu iddia ediyor. Filistin Dışişleri Bakanlığı ise “gönüllü göç”e tepkili.

“İsrail HaYom” gazetesinin haberine göre Netanyahu,  Parti milletvekilleriyle yaptığı toplantıda,  Filistinlileri kabul edecek ülkeleri “sorun” olarak nitelendirdi. Dünyanın fiili olarak bu meseleyi tartıştığını söyleyen İsrail’in eski BM büyükelçisi Danny Danon “Gazze’den ayrılarak üçüncü bir ülkeye gitmek isteyenlerle ilgili İsrail içinde bir ekip oluşturulması gerekiyor” dedi.

“Gönüllü göç”ü Kasım ayında dile getiren ilk isimlerden olan Danon’un sözleri üzerine Netanyahu, “Bizim sorunumuz mültecileri kabul etmeye hazır ülkeler. Biz bunu çözmek için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“GÖÇ DOĞRU İNSANİ ÇÖZÜM”  

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich de Gazze’deki Filistinlilerin gönüllü olarak başka ülkelere göç etmesinin “doğru insani çözüm” olduğunu dile getiridi. 

Büyük tepki çeken sözlere, batılı ülkelerin yanı sıra Mısır ve Ürdün de Filistinlilerin evlerinden uzaklaştırılmasına yol açacak hiçbir durumu kabul etmeyeceklerini açıkladı.

FİLİSTİN’DEN TEPKİ GECİKMEDİ   

İsrail basınında çıkan haberlere Filistin Dışişleri Bakanlığından da tepki gecikmedi.

Netanyahu’nun ve İsrailli milletvekilinin Gazze’deki Filistinlilerin gönüllü olarak başka ülkelere göç ettirilmesi yönündeki açıklamaları kınadılar.Açıklamada, “Netanyahu’nun bu itirafları, Gazze’ye yönelik saldırıların ve soykırım suçlarının derhal durdurulması için cesur bir uluslararası tutumu gerektiriyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.