Gazze’de ateşkes başladı: Ateşkes öncesi bombardıman

Gazze’de ateşkes başladı: Ateşkes öncesi bombardıman
Yayınlama: 24.11.2023
A+
A-

Gazze’de dört gün sürecek insani ara ve rehine takası bugün başladı. Türkiye saatiyle 8.00’den itibaren silahlar sustu. Sonrasında rehinelerin bir kısmı takas edilecek. Gazze’ye insani yardımlar ve yakıtın girişine de izin verilecek. İsrail ordusu ateşken öncesi sabaha kadar Gazze’yi bombalamaya devam etti.

Hamas ve İsrail arasında insani ara ve rehine takasına ilişkin ayrıntılar netleşti. 

Gazze’de 4 gün sürecek ateşkesin saat sabah 08.00’de başlayacağı duyuruldu. Çatışmalara verilecek insani ara Gazze’nin hem kuzeyini hem güneyini kapsayacak.

Ateşkes anlaşması kapsamında Hamas’ın serbest bırakacağı 13 kişilik sivillerin listesi ise İsrail‘e ulaştırıldı. Bu kişiler ateşkesin uygulanmaya girmesinden saatler sonra serbest bırakılacak. Anlaşmaya göre 13 kişilik ilk esir grubu saat 17’de Gazze’den çıkarılacak.

Hamas’ın rehineleri serbest bırakmasının ardından İsrail’in de Filistinli mahkumları serbest bırakması bekleniyor.

Hamas, İsrailli bir rehineye karşılık aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu üç Filistinli tutuklunun serbest bırakılacağını duyurdu.

Dört gün içinde kadın ve 19 yaşın altındaki çocuklardan oluşan 50 İsrailli rehinin serbest bırakılacağı belirtildi. İsrail ise kadın ve çocuklardan oluşturduğu 150 Filistinli mahkumu serbest bırakacak. 

YARDIM KAMYONLARI GAZZE’YE GİRECEK

Gazze Şeridi’nin her yerine günde 200 kamyon yardım ve tıbbi malzeme taşınacak. Günde 4 yakıt tankeri de Gazze’ye girecek.

“ESAS HEDEF KALISI ATEŞKES”

Dört günlük ateşkes anlaşmasının ayrıntılarını açıklayan Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, esas hedeflerinin kalıcı ateşkes sağlanması olduğunu belirtti.

ATEŞKES ÖNCESİ BOMBARDIMAN

Ateşkes öncesi Gazze’de hava bombardımanı ve karada çatışmalar sürdü. 

İsrailli askeri yetkililer, vurulan hedefler arasında askeri komuta merkezleri, yer altı tünelleri ve silah depolama tesislerinin yer aldığını duyurdu. 

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları ise Gazze’de İsrail askerlerine karşı saldırılara ilişkin görüntüler paylaştı.

İsrail ordusuna ait zırhlıların imha edildiği öne sürüldü.

Gazze’nin en büyük hastanesi Şifa’nın müdürü gözaltına alındı. Muhammed Ebu Silmiyye’nin yönetimi altında hastanede Hamas’ın yoğun faaliyetler yürüttüğü öne sürüldü. Hamas, Silmiyye ve hastanedeki sağlık personelinin gözaltına alınmasını kınadı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.