Gazze metrosu: İçinden kamyonet geçen Hamas tünelleri bulundu

Gazze metrosu: İçinden kamyonet geçen Hamas tünelleri bulundu
Yayınlama: 18.12.2023
A+
A-

İsrail ordusu sınırın hemen dibinde devasa Hamas tünelleri keşfetti. Gazze metrosu olarak anılan tünelin uzunluğu dört kilometre. Tünelin yer yer 50 metre derinliğe ulaştığı aktarıldı. Tünelin inşaatından Hamas lideri Yahya Sinvar’ın kardeşinin sorumlu olduğu iddia edildi. İsrail’in hemen dibinde bu derece büyük yapıların ortaya çıkması istihbarat zafiyetlerini yeniden gündeme getirdi.

İsrail ordusu şimdiye kadarki en gelişmiş Hamas tünellerinin keşfedildiğini duyurdu. Tünelin Girişlerinden biri, Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na sadece 400 metre mesafede.

Tünelin kendi içerisinde birçok kol ve karmaşık ağdan oluştuğuna işaret edildi. İsrail’in hemen dibinde bu kadar sofistike bir yapını inşa edilmesi İsrail istihbaratının güvenirliliğinin sorgulanmasına neden oldu.

Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bulunduğu belirtilen tünelin, 4 kilometreden daha uzun olduğu ve en derin noktasının 50 metreye ulaştığı kaydedildi.

Gazze metrosu olarak nitelendirilen tünelde atık su gideri, elektrik ve iletişim hatlarının yanısıra, “Hamas’a ait çok sayıda savaş malzemesi bulunduğu” iddia edildi.İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, “Şu ana kadar Gazze’deki en büyük tünel” ifadelerini kullandı. Hagari şehir büyüklüğünde iki büyük tünel daha bulduklarını ve bunların haritalandırma işlemlerinin devam ettiğini ifade etti.Tünelin kamyonet geçişine izin verecek kadar geniş olduğu belirtilirken 7 Ekim’deki saldırıda bu tünelin de kullanıldığı öne sürüldü.
İsrail ordusu ayrıca tünelin inşaatından Hamas lideri Yahya Sinvar’ın kardeşi Muhammed Sinvar’ın sorumlu olduğu aktardı.

Ordu, Muhammed Sinvar olduğunu iddia ettiği kişinin tünelde araç içerisinde çekilmiş görüntüsünü de paylaştı.

Söz konusu tünelden İsrail askerlerine saldırılar düzenlendiği ifade edilen açıklamada, tünelin İsrail’e kadar uzanmadığı belirtildi.

Konuyla ilgili Hamas’tan henüz bir açıklama yapılmadı.

Tünelin girişinin metal silindirlerle örtüldüğü ve Kuzey Gazze’de bir garajın altında bulunduğu belirtildi. Tünelde ayrıca drenaj sistemi ve geçiş kavşakları bulunuyor. 

Bu sayede İsrail casus dronlarının tüneli tespit edemediği ifade edildi. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.