Perakende sektöründen kredi kartı çağrısı: Vatandaş zor durumda kalır

Perakende sektöründen kredi kartı çağrısı: Vatandaş zor durumda kalır
Yayınlama: 26.02.2024
A+
A-

Perakende sektörü, kredi kartlarına düzenleme tartışmalarına ilişkin bir açıklama yaptı. Sektör temsilcileri, kredi kartı sınırlamasına karşı çıkarak vatandaşın zor durumda kalacağını savundu. Belirli bir limitin altındaki kartlı alışverişlere sınırlama getirilmemesi gerektiği ifade edildi.

Kredi kartına yönelik düzenleme beklentisi artarken, farklı sektörlerden konu ile ilgili açıklamalar gelmeye devam etti.

Kredi kartı sınırlamasına karşı çıkan perakendeciler, vatandaşın zor durumda kalacağını savundu. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “En azından belli bir limitin altındaki kartlı alışverişe ve tüketici kredisine yeni sınırlama getirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öncel, “Vatandaş yüksek enflasyon ortamında ihtiyaç alışverişini imkânları ölçüsünde öne çekiyor. Sabit ve dar gelirli acil ihtiyaç duyduğu bir ürünü peşin almaya bütçesi yetmediğinde kredi kartından taksit seçeneğini kullanıyor. Yüksek enflasyon ortamında kredi kartıyla taksitli alışveriş, tüketiciye bir nebze de olsa nefes aldırıyor. Başka bir ifade ile kredi kartına taksit imkânı vatandaşa enflasyona karşı bir koruma kalkanı oluşturuyor. Kartlı alışveriş kayıtdışılıkla mücadelede de önemli bir enstrüman olarak karşımıza çıkıyor. Kartla harcamaya yeni sınırlama perakendeciyi ve vatandaşı zorlar. Dolayısıyla en azından belli bir limitin altındaki kartlı alışverişe ve tüketici kredisine yeni sınırlama getirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

HANGİ ÖNLEMLER MASADA?

Gelebilecek bazı önlemler ise şöyle sıralanıyor:

– Karta taksit uygulaması kaldırılabilir
– Asgari ödeme tutarları artırılabilir
– Kart limiti düşürülebilir
– Kredi kartı faiz oranları artırılabilir
– Ödeme alışkanlıkları zayıf olanlara ek önlemler getirilebilir
– Yüksek limitli harcamalara kısıtlama getirilebilir
– Lüks tüketime dayalı kredi kartı harcamalarına limit konulabilir

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.