Mart’ta kış geri dönüyor! Yeni hafta soğuk geçecek (2 ilde turuncu, 14 ilde sarı kodlu uyarı)

Mart’ta kış geri dönüyor! Yeni hafta soğuk geçecek (2 ilde turuncu, 14 ilde sarı kodlu uyarı)
Yayınlama: 04.03.2024
A+
A-

Yeni haftayla birlikte soğuk hava kendini göstermeye başlayacak. İstanbul’da yarından itibaren sıcaklıklar beş derece düşüyor ve yağmur bekleniyor. Ege’de ise beklenen şiddetli yağış su baskınlarına neden olabilir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, beklenen aşırı yağışlar nedeniyle Muğla ve Antalya’da turuncu uyarı verdi. Meteoroloji, 14 kentte ise sarı kodlu uyarıda bulundu.

Bahar havası yerini soğuk havaya bırakıyor. Yurt genelinde sağanak yağışların etkili olacağını söyleyen NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, “Salı günü batı bölgeler üzerinden kuvvetli bir yağış geçişi olacak. Öncelikle İzmir, Muğla, Bodrum, Aydın. Bu kesimde başlayacak yağış gök gürültüleriyle birlikte şiddetli olacak. İzmir, Muğla, Bodrum, Datça arasının su baskınlarına karşı dikkatli olması gerekiyor. Hatta Muğla açıklarında hortum tehlikesi olabilir. Aynı yağış Ege’den sonra Antalya’ya doğru ilerleyecek. Antalya’da da sel tehlikesi var.” değerlendirmesinde bulundu.

YENİ HAFTA SOĞUK GEÇECEK

İstanbul’da şimdilik beklenen bir kar yağışı yok ancak yağmur geliyor.

Sıcaklıklar 4 ila 5 derece arasında düşeceğini belirten Çalışkan, “İstanbul’da da özellikle öğle saatlerinden sonra Kadıköy, Zeytinburnu taraflarında güneyde kalan ilçelerde kuvvetli yağmur geçişi olacak. İstanbul’da sıcaklık yarından sonra 10-12 dereceler civarında seyredecek.” dedi.

MART’TA KIŞ GERİ DÖNÜYOR

Anadolu’nun yüksek kesimlerinde ise kar bekleniyor. Çalışkan, “Çarşamba’dan itibaren hava daha da soğuk olacak. Çarşamba ile cumartesi arası özellikle rakımı 1500 olan yerlerde kar yağışı göreceğiz.” dedi.

2 İLDE TURUNCU, 14 İLDE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü beklenen aşırı yağışlar nedeniyle Muğla ve Antalya’ya turuncu kodlu uyarıda bulundu.

Meteoroloji ayrıca, Aydın, Balıkesir, İzmir, Manisa, Denizli, Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar, Burdur, Isparta, Eskişehir, Ankara, Konya ve Karaman’da sarı kodlu uyarı verdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarını sosyal medya hesabında paylaşarak, “Aşırı yağışlar ve fırtına nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzlara karşı vatandaşlarımızın tedbiri elden bırakmaması büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.