9 soru 9 cevap | Vergisiz telefon ve 10 GB internet desteği başvuruları başladı (Başvuru nasıl yapılır, şartlar neler?)

9 soru 9 cevap | Vergisiz telefon ve 10 GB internet desteği başvuruları başladı (Başvuru nasıl yapılır, şartlar neler?)
Yayınlama: 15.11.2023
A+
A-

Vergisiz telefon ve 10 GB internet desteği başvuruları başladı. Üniversite öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesine ilişkin Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “teknolojik cihaz ve internet desteği” başvurularının başladığını duyurdu. Şimdi binlerce üniversite öğrencisi başvuruların nasıl yapılacağı ve şartları merak ediyor. İşte, söz konusu desteğin tüm merak edilen ayrıntıları…

1- ŞARTLAR NELER?

Destekten yararlanmak isteyen öğrencilerin satın alım tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olması gerekiyor.

T.C vatandaşı ve açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim programına kayıtlı öğrenci başvuru yapabilecek.

Satın alınan teknolojik cihaza ilişkin elektronik ortamda düzenlenen fatura olması ve faturanın desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması şartı da aranacak. Satın alınan elektronik cihaz için bildirilen IBAN numarasının da öğrenciye ait olması zorunlu olacak.

2- NE KADAR ÖDENECEK?

Cihazın, vergiler dâhil nihai satış fiyatı 9.500 TL’yi geçemeyecek ve cihaz ikinci el olamayacak.

Başvurusu kabul edilen öğrenciler, mobil telefon cihazının nihai satış bedelinin yüzde 44.44’ü, bilgisayar cihazının nihai satış bedelinin yüzde 16.66’sı oranında hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarını alabilecek.

Tutarlar bakanlık tarafından öğrencinin IBAN numarasıyla hesabına aktarılacak. Öğrenciler farklı tip cihazlar için destekten yararlanabilecek ama destek tutarı 5 bin 500 TL’yi geçemeyecek.

3- BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Teknolojik cihaz desteğinden faydalanmak isteyen öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı bilişim sistemi üzerinden başvuru yapacak. Kimlik bilgileri, fatura numarası, fatura tarihi ve teknolojik cihazın satın alındığı firmanın vergi kimlik numarası veya TC Kimlik Numarası, kendi adına kayıtlı telefon numarası, IBAN numarası, mobil telefon cihaz desteği için IMEI numarası, bakanlık tarafından talep edilen diğer bilgi ve belgeler sisteme girilecek.

Başvurular sistem üzerinden değerlendirilecek. Öğrenci tarafından girilen bilgiler ile birlikte başvurunun teknolojik cihaz desteği şartlarını sağlamaması halinde, başvuru sistem üzerinden reddedilecek. Kabul edilirse; ilgili elektronik kimlik bilgisi veya bilgileri (IMEI), başvuru sahibinin adına kayıtlı hatlar ile eşleştirilerek Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’nde tanımlanacak.

4- NE ZAMAN HESABA GEÇECEK?

Teknolojik cihaz desteği işlemleri, fatura kesim tarihini takip eden ayın yirmisi itibarıyla iptal veya iade işlemi bulunmayan cihazlara yönelik gerçekleştirilecek.

5- CİHAZLAR SATILABİLİR Mİ?

Teknolojik cihaz desteği kapsamında edinilen mobil telefon cihazları, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az iki yıl süre ile sadece destekten yararlanan tarafından kullanılmak durumunda.

Ayrıca sadece destekten yararlanan kişilerin adına hatlar da cihazlar kullanılabilecek.

6- İNTERNET DESTEĞİ BAŞVURULARI NEREYE YAPILACAK?

Öğrencıler bakanlık bilişim sistemi üzerinden başvuru yapacak. Başvuruda, kimlik bilgilerini, kendi adına kayıtlı telefon numarasını sisteme girecek. Başvurular sistem üzerinden değerlendirilecek.

Öğrenci bilgileri internet desteği şartlarını sağlamaması halinde, başvuru sistem üzerinden reddedilecek. Kabul edilirse, öğrencinin bilgileri ilgili mobil şebeke işletmecilerine bildirilecek. Destek bakanlık tarafından mobil şebeke işletmecilerine ödenecek.

7- NE KADAR SÜRECEK?

İnternet desteği, öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere on iki ay boyunca kesintisiz sağlanacak. Sağlanacak internet desteği, bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca ücretsiz ve aylık 10 gb olacak şekilde yıllık 120 gb. Kullanılmayan internet desteği bir sonraki aya devredilmeyecek.

8- BAŞVURULAR NE ZAMAN ALINACAK?

İnternet desteğinden faydalanmaya ilişkin ilk başvurular, tebliğin yayımı tarihinden itibaren iki ay içinde yapılacak.

9- TELEFON NUMARASI TAŞINIRSA NE OLACAK?

Bu destek, öğrenci adına kayıtlı kullanıma açık bir hatla kullanılacak. İnternet desteği sağlandığı süre boyunca öğrenciye ait numaranın başka bir mobil şebeke işletmecisine taşınması halinde söz konusu destek sonlandırılacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.